2 pizzas, a small order of breadsticks, and wanted to splurge and get cinnamon sticks.

Pizzas are a “Buy one get one deal!” at 13 bucks a pizza. Figured what the hell, I’ll splurge on desert then with the deal. Get to checkout… hold on a minute… 50 dollars for pizza?! Wait a minute 80 dollars after fees and taxes?!

Usually I only use Doordash for finding something, then I order direct from the store. I just saw the sweet “buy one get one” deal and thought eh, fine I’m here. Right, that’s why I stopped using door dash. I’m not spending 80 dollars on freaking pizza. I’ll just go pick it up and spend a quarter of that price.

At least I would have saved the $3 dollar delivery fee. Phew. Thanks DoorDash.

    • Sonicdemon86@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      10
      ·
      9 hours ago

      Cooking for yourself and not eating out ever, and my bill from Aldi rarely is above $50, just buy seasoning as you go. I make a week’s worth of food on one day a week, freeze most of it, and then just reheat it in a microwave.

      • SocialMediaRefugee@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        6
        ·
        9 hours ago

        Yup. I’d make a tray of lasagna, in my bachelor days, and it would last me about 4 days. Of course I’d be really tired of lasagna by then lol

        • Lost_My_Mind@lemmy.world
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          2
          ·
          5 hours ago

          Man…I just spent a month cooking chicken, and freezing it. My freezer is FULL of frozen chicken in ziplock baggies. I’d buy 6 packs of chicken, which have 4-5 pieces each. I’d cook 1 pack a night for a week, and on my off day go buy 6 more packs for next week.

          Then I’d throw them in the freezer individually in ziplocks.

          I work Sunday-Thrusday. So on Friday, I pull 5 chickens down to the fridge to thaw, and that’s ready by sunday. Then every day I just grab 1 chicken to bring to work. Aldis also sell lunch meats, but they have reusable containers. So I bought these condiment cups with sealable lids, fill each of them with BBQ sauce. Put the chicken still frozen in the ziplock into the former lunchmeats tupperware. Then put the bbq sauce up in. Seal the tupperware, and stack them 5 high like that. Then Sunday before work, I just reach in, grab one tub, and throw it in my bag. My bag also has some fruit, and some little snacks inside another lunchmeats tupperware. Just grab 2 tubs. throw them in my bag, and it’s ready for me.

          Adulting!

          …cries.

          • chonglibloodsport@lemmy.world
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            1
            ·
            4 hours ago

            All you eat for lunch is chicken? Why not pasta or rice or bread or tortillas? All that chicken could make a ton of frozen burritos or chicken pastas or stir fries to eat with rice!

    • lemmydividebyzero@reddthat.com
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      4
      arrow-down
      4
      ·
      10 hours ago

      With 80€, I get around 2 weeks of groceries in Germany for 1 person… Almost free highest quality tap water, no breakfast, bread with something on it for lunch, something for dinner that results in leftovers for 1-2 days…

      • droporain@lemmynsfw.com
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        1
        ·
        3 hours ago

        Two types of Aldi’s and you can drink beer while you shop to I bet. For lunch you have somzing Kool like a cigarette.

        • lemmydividebyzero@reddthat.com
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          2
          arrow-down
          1
          ·
          edit-2
          5 hours ago

          Well… I’m not feeling like I’m missing anything… My meat consumption is pretty low by the way…

          1 kg Spaghetti = 2 € reduced price

          1.5 kg Tomatoe puree = 3.50 € reduced price

          Let’s assume 1€ for all the other non-meat stuff you put in there…

          Voila, Spaghetti Napoli… This is enogh food for me for lunch + dinner, lunch + dinner on the next day and lunch the day after for only 6.50 € total.

          A frozen Pizza is like 2 € (reduced price)…

          A large bread is a few €s, but is enough for multiple days…

          500 gram Skyr = 1.50 € and is sometimes enough for me for lunch. Add a few flakes and it’s maybe 2 €…

          If I’d want to reach the stated 80€ a week, I kind of have to eat in a restaurant or invite more people…

          • chonglibloodsport@lemmy.world
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            3
            ·
            3 hours ago

            Where’s the vegetables? Fresh lettuce or spinach? Onions, carrots, celery, broccoli, kale, cucumber, fresh peas, peppers, egg plants….

            You’re just eating canned tomatoes and pasta. People get more balanced diet than that at the food bank!

            • lemmydividebyzero@reddthat.com
              link
              fedilink
              English
              arrow-up
              1
              ·
              1 hour ago

              I wrote:

              Let’s assume 1€ for all the other non-meat stuff you put in there…

              Even, if it’s 2€ or 3€ for other people… It does not change the fact that you can create a huge meal for multiple days for a reasonable price.

              Even if I consume all the stuff listed by you combined with pasta and tomatoes (as much as a single person can eat), that’s still not 80 $/€ a week for me…

              • chonglibloodsport@lemmy.world
                link
                fedilink
                English
                arrow-up
                1
                ·
                1 hour ago

                Fresh vegetables are way more expensive than that where I live. A package of lettuce (good for 3 days) costs $4. A package of bell peppers (3 peppers) costs $8-10.

                Allocating $1.50 (CAD, about equal to 1€) to vegetables might get me a head of lettuce and a bit of carrot and onion. Enough to make a basic garden salad. Nowhere near enough to make something nice like a rich vegetable soup!

                • lemmydividebyzero@reddthat.com
                  link
                  fedilink
                  English
                  arrow-up
                  1
                  ·
                  48 minutes ago

                  I looked on the shop website of a national supermarket of my country and it offers (without discount) Gemüsepaprika (that seems to be the translation of bell peppers) for 5,30€ per Kilogram… A kilogram is probably 7 or 8 of them… But as I told before: I’m 1 person, not a whole family. There is no way, I put a kilogram or even 3 of them in there…

                  Maybe, it’s cheaper here. Supermarkets try to sell regional stuff, if available.

                  • chonglibloodsport@lemmy.world
                    link
                    fedilink
                    English
                    arrow-up
                    1
                    ·
                    34 minutes ago

                    No, a kilogram of bell peppers is about 3-4 peppers. These things are massive! 5.30€ is about $7.80 Canadian. A bit cheaper but not much.

                    I don’t know if you have a lot of greenhouses in Europe. Here in Canada we have some but nowhere near enough to feed the country. We import a lot of vegetables from California and Mexico. Can’t always grow locally when there’s a metre of snow on the ground and the air is -10C or colder for 6 months.

          • gigachad@sh.itjust.works
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            3
            ·
            5 hours ago

            If you decide to only eat plain tomato with pasta, and that for 14 days, yep that’s possible. You are still eating like shit, and that is far from a balanced nutrition.